Vlastní studna je vlastní studna

Zaslechli jste někdy termín „blackout“? V takové situaci nebývají dostupné energetické zdroje a lidé se musí obejít bez nich a řešit aktuální situaci po svém. Například budete odpojeni od elektrifikace, nebude dostatek zemního plynu a také nepoteče voda z vodovodu. Bez elektřiny a plynu se obejdete, ale bez vody už ne. Takovéto katastrofické scénáře jsou sice málo pravděpodobné, ale mít svůj vlastní zdroj pitné vody ze studny je výhodnější, než se spoléhat na vodovodní řad. Anebo ten může sloužit jako záložní, kdyby vám ve studni vysychal pramen, každopádně dva zdroje vody, nezávislé na sobě, jsou lepší, než jeden.

voda s ledem

Jestliže se rozhodnete pro výstavbu vlastní studny, nebude to probíhat tak, jak si představují naivní jedinci, že uchopí do ruky krumpáč a rýč, a začnou kopat na zahradě jámu podobně, jako pohádkový pan Spejbl, který nakonec skončil u patron dynamitu a namísto studny vzniklo jezero, toto jsou skutečně groteskní představy vhodné do filmových pohádek a komedií. Ve skutečnosti je výstavba studní mnohem komplexnější záležitost, podepřená administrativou.

sklenice vody

Výstavba studny vždy začíná hydrogeologickým posudkem a projektem. Hydrogeologický posudek vsakování cena je položka nutná pro udělení povolení k vybudování studny na stavebním úřadu a tuto činnost by měl provádět odborník. Odbornost je zde nutná k zajištění dostatečného přísunu vody pro okolní parcely, jinými slovy, pokud byste postavili studnu bez posudku, mohlo by se stát, že tím odeberete vodu jiným domům v okolí, a na to by zřejmě navazovala série soudních žalob.

Při výstavbě studny zkrátka musíte být ohleduplní a nechovat se k ostatním ve stylu „po mně potopa“. Se studnou je to podobné, jako s jízdou autem po silnici, kdy se také musíte řídit dopravními předpisy a brát ohled na ostatní účastníky silničního provozu.