Točitá schodiště


Váháte nad schodištěm? Nemůžete se rozhodnout, zda zvolit schodiště točité nebo klasické? Pak vám s tímto problémem jistě rádi pomůžeme. Pokud váháte nad typem schodiště, rozhodně bychom vám doporučili točité schody. Má hned několik výhod: nezabere moc prostoru, vzhledově vypadá hezky a jeho instalace je poněkud jednodušší. Točitým schodištím se podle tvaru půdorysu říká křivočará schodiště.

točité schodiště

Můžeme si je rozdělit na několik druhů – točité, spirálové, kruhové nebo vřetenové.

  • točité schodiště – je charakteristické tím, že má nemá středový sloup na rozdíl od vřetenového schodiště. Mají z obou stran bočnici a mají obloukový tvar. Jejich půdorys obvykle tvoří půlkruh nebo písmeno “C”. Ve velkých prostorách může tento typ schodiště mít i tvar kruhu.
  • spirálové schodiště – mají spirálový tvar, kolem své osy se otáčí o více jak 360°, ale není to vždy pravidlem.
  • vřetenové schody – tento typ se vyznačuje takzvaným středovým obloukem, ke kterému je schodiště připevněno. Jde o samonosné, nepodporované schodiště. Středový sloup u tohoto typu se vyrábí z nerezové oceli a v různé povrchové úpravě – leštění, broušení, kartáčování.

schodiště

Z čeho jsou schodiště vyrobena? K jejich výrobě se používá lepené, vysušené tvrdé masivní dřevo, buk nebo dub. Pokud to zákazník vyžaduje, mohou se schodiště vyrábět i z exotických dřevin, jako je Merbau a jiné. K výrobě se moc nevyužívají měkká dřeva, jako je bříza a smrk, protože se hodně rychle opotřebují. Jak budou schody vypadat záleží na vás, schodiště se může nechat přírodní a jen se ošetří lakováním nebo voskováním. Dále se mohou schodiště mořit či barvit do požadovaných odstínů. Na jednotlivé schodnice lze ještě použít mramor, sklo, umělý kámen, plech v různém protiskluzovém provedení a pororošty. A jak se o schody starat? Údržba těchto schodišť je velice jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Stačí pravidelné otírání vlhkým hadrem, pokud máte nerezové schodiště, můžete použít i speciální spreje, které schody vyčistí a zároveň ochrání. Pokud byste měli o točité schodiště zájem, neváhejte se podívat na stránku K.M.K. Design, kde se dozvíte vše potřebné o schodištích. Na stránkách naleznete i přibližný ceník.