Stavby z dřevěných hranolů


Hezká konstrukce

Takovou pergolu, altánek či přístřešek na dřevo má doma kde kdo. Ve většině případů se jedná stavby ze dřevěných hranolů, což má své důvody. Do nich můžeme zařadit cenu a náročnost práce, protože kdo by takový přístřešek chtěl zdít. Navíc nám musí dřevo schnout, takže nemůžeme mít plné zdi. Navíc se taková stavba do zahrady hodí mnohem vice.

dřevěný altán

Když se vrátíme k náročnosti stavby, tak to samozřejmě není bez práce, ale můžeme ji zvládnout bez větších potíží svépomoci. Teď záleží, jestli si koupíme už připravený set, kde dostaneme vše potřebné včetně nařezaných hranolů, takže můžeme rovnou stavět, nebo potřebujeme něco specifického s vlastními rozměry. U druhé možnosti nás čeká plánování, aby vše sedělo, stavba vydržela dlouhá léta, někde nám nezatékalo a tak dále. Plán je dobré mít propracovaný podrobně včetně kusovníku, ať si vše nakoupíme a potom už můžeme vesele stavět, ale nesmíme zapomenout na všechny náležitosti.

Spojení dřeva

Jak hranoly pevně spojíme se zemí, aby nám vznikl bytelné základ je jasné, protože můžeme využit patky, které se řádně zabetonují. Jak ale pevně spojit mezi sebou jednotlivé trámy? Když na sobě mají ležet, tak mnohdy lze z každého vyříznout část půlky, aby se pěkně překrývali. Jenže to nestačí, protože je ještě musíme něčím sešroubovat.

dřevěná stavba

K tomu se nám náramně skvěle hodí tesařské vruty do dřeva. Ty mají vysokou pevnost, speciální povrchovou úpravu, a navíc se šroubují pomoci torxu. Nečeká Vás, proto žádné nepříjemné přeskakování bitu při dotahování vrutu. Samozřejmě se prodávají různé rozměry, takže si můžete nakoupit jaké chcete, v množství jaké potřebujete. S tímto spojovacím materiálem můžete klidně stavět i dřevěné domy, což už jsou oproti dřevěnému přístřešku budovy s mnohem větší náročnosti na odolnost. Klidně můžete zakoupit rovnou nerezové vruty, protože ty odolávají mnohem lépe vlhkosti a jiným negativním vlivům.