Proč existuje omezení hotovostních transakcí


Ačkoliv stále více lidí platí kartou či převodem na účet, je pořád i mnoho těch, kteří dávají přednost klasickým penězům. Co si však mnozí neuvědomují je fakt, že podobně jako existuje maximální bankovní limit, kolik můžeme vybrat či převést na jiný účet, máme i omezení hotovostních transakcí Kancelar29.cz. To spočívá v maximální částce, kterou lze najednou zaplatit. A vzhledem k tomu, že naprostá většina finančních transakcí musí být nějakým způsobem zdokumentována, především kvůli daním, je jasné, že jej nepůjde jen tak obejít.

i hotovostní transakce mají svůj limit

Je však pravdou, že tato částka je poměrně vysoká – v současnosti se jedná o 270 000,- Kč. Více než tuto částku hotově zaplatit nesmíme. Je však pravdou, že pro běžného člověka je něco takového podružné. S největší pravděpodobností nebude za hotové kupovat nic, co by stálo tolik peněz. Nesmíme ale zapomínat, že tento limit se netýká jen fyzických osob, ale také právnických. A zde už může být situace jiná. Přeci jen, firmy mnohdy operují v mnohem větších cifrách.

Můžeme se ptát, proč byl vlastně tento limit zaveden. Nebylo by jednodušší a lepší nechat lidi, aby si obchodovali v takových částkách, v jakých potřebují? Ve skutečnosti nikoliv. Je zde totiž hned několik důvodů, proč hotovostní platby takto omezit.

vyšší částky většinou spoříme na účtu

Tím hlavním je bezpečnost. Pokud bychom totiž měli po kapsách tolik peněz, snadno bychom se mohli stát terčem zlodějů. Stačí si jen vzpomenout, jakým bezpečnostním opatřením podléhá například převoz peněz z banky, kdy se jedná o skutečně velké částky. U převodu přes účet nic takového nehrozí.

Dále zde máme fakt, že vysoké částky předávané v hotovosti by bylo mnohem těžší vystopovat, například při podezření na nezákonnou činnost. Převody na účtu se sledují mnohem lépe a usnadňují tak práci policie. Naštěstí, jak již bylo řečeno, nám tento limit problémy nejspíše působit nebude. Hotovostně nakupujeme v mnohem menších obnosech, a u těch vyšších je jednodušší a bezpečnější využívat účet. A to ať už jsme soukromá osoba nebo firma.